Pompa ciepła
Energia odnawialna,  Fotowoltaika,  Pompa ciepła

Połączone źródła energii – panele fotowoltaiczne i pompy ciepła

W dzisiejszych czasach coraz częściej można się spotkać z nowymi rozwiązaniami dotyczącymi produkowania ekologicznego, zielonego prądu. Jedną z takich nowości jest połączenie ze sobą dwóch rodzajów źródeł energii. Coraz częściej możemy spotkać połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. Wiąże się to z tym, że połączenie ze sobą takich instalacji staje się coraz bardziej opłacalne. Nie tylko wspieramy ekologię w ten sposób, ale również jesteśmy w stanie sami zaoszczędzić.

Zarówno fotowoltaika jak i pompy ciepła eliminują źródła występowania dwutlenku węgla w powietrzu. Dodatkowo nie potrzebują do działania żadnego węgla lub innego surowca. Oznacza to, że montując taki system w swoim domu zmniejszymy zanieczyszczenia powietrza oraz smog, a także odciążymy polskie elektrownie.

Pompy ciepła to idealna alternatywa dla kotłów. Dbają one o środowisko i nie zanieczyszczają powietrza. Dodatkowo zużywają one energię elektryczną, a nie np. paliwo stałe. Niestety ze względu na duże zapotrzebowanie energii dla jednej pompy ważne jest, aby uzupełnić nasz dom o dodatkowe źródło energii. W tym celu idealnie sprawdzi się tu rozszerzenie układu w domu o instalację PV, która dostarczy nam odpowiednią ilość energii do zasilenia całego sprzętu elektrycznego w naszym domu. Idealnie wpasuje się tu instalacja fotowoltaiczna, która produkuje energię na podstawie promieni słonecznych.

Aktualnie panele fotowoltaiczne są bardzo wydajne, jednak nie tworzą zgranej pary ze zwykłymi, elektrycznymi grzejnikami, które potrzebuje bardzo dużej ilości prądu do funkcjonowania. Dlatego na popularności zyskało połącznie paneli fotowoltaicznych z pompami ciepłą. Pompy ciepła najczęściej pobierają energię z gruntu oraz z powietrza, a następnie kierują ją do naszego domu. Składają się one z kilku podzespołów, w tym z parownika, skraplacza oraz sprężarki, która pełni w niej najważniejszą funkcję. Sprężarka odpowiada za funkcjonowanie całej pompy ciepła. Bez odpowiedniej ilości prądu, nie jest ona jednak w stanie działać i pompa nie pracuje. Oznacza to, że pompy ciepła są w pełni uzależnione od produkowanej energii.

Połącznie fotowoltaiki z pompą ciepła to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną mieć nowoczesny i energooszczędny dom. Takie rozwiązanie sprawdzi się świetnie przy niskim zużyciu energii, gdyż im mniejsze jest zapotrzebowanie energetyczne w domu, tym mniejsze są koszty związane z instalacją tego przedsięwzięcia. Takie połączenie wymaga sporej inwestycji na samym początku, jednak jest to inwestycja, która służy przez długie lata. Pozwala ona zaoszczędzić, poprawia komfort, zmniejsza zanieczyszczenie oraz prezentuje efektywne wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.