Energia wiatrowa
Energia odnawialna,  Energia wiatrowa

Na czym polega energia wiatrowa?

Energia wiatrowa to jedna z dwóch najbardziej popularnych metod pozyskiwania energii odnawialnej. W Polsce elektrownie wiatrowe stanowią nawet większość instalacji OZE. Ze względu na swoją wielkość dość korzystne położenie Polski są one w stanie produkować bardzo duże ilości energii.

Elektrownie wiatrowe jak sama nazwa sugeruje polegają na przemianie wiatru w energię. Korzystają one z ruchu powietrza, który za sprawą zmian wywołanych skokami temperatury, ciśnienia oraz ukształtowania terenu ciągle zmienia swoją siłę. Odpowiednio silny wiatr jest wykorzystywany m.in. do puszczania latawca lub poruszania żaglówek, dlatego nie jest to nic dziwnego, że został on wykorzystany jako źródło poruszania „dużego wiatraka”, czyli tzw. turbiny wiatrowej. Jednak, aby powstał prąd w turbinie wiatrowej potrzeba więcej niż zwykłego wiatru. Turbina wykorzystuje zwykły podmuch wiatru jako moc napędową łopat wirnika, tworząc tym samym ruch obrotowy wirnika. Oznacza to, że w turbinie energia kinetyczna jest przekształcana na energię mechaniczną. Następnie jest ona kierowana do generatora, który zmienia energię mechaniczną na energię elektryczną. Dodatkowo każda turbina jest podłączona do odpowiedniej sieci elektrycznej bądź akumulatora, który gromadzi całą wytworzoną energię. Należy jednak pamiętać, że każda turbina ma określoną moc, której przekroczyć nie może oraz każda posiada generator o pewnej wielkości. Oznacz to, że turbiny nie mogą produkować nieskończonej ilości energii. Wielkość generatora oraz moc turbiny decydują o tym jak szybko oraz jak dużo energii zostanie wyprodukowane. Ważnym również elementem jest sam wiatr. Zbyt mała prędkość wiatru sprawi, że wyprodukowana energia będzie znikoma, a zbyt duża prędkość może uszkodzić łopaty turbiny. Dlatego wiatraki są wyposażone w specjalny hamulec, który zatrzymuje pracę turbiny w momencie, gdy jest ona niebezpieczna lub nieopłacalna.

W Polsce stosuje się głównie dwa typy turbin wiatrowych:

HAWT – turbina z poziomą osią obrotu. Najczęściej wygląda ona jak zwykły, tradycyjny wiatrak. Idealnie sprawuje się przy wiatrach o dużej prędkości. Turbiny HAWT produkują bardzo dużo energii oraz są znacznie tańsze niż turbiny VAWT.

VAWT – turbina z pionową osią obrotu. Posiada ona futurystyczne kształty, dzięki którym jest ona w stanie pracować w każdych warunkach, czyli nie jest ona zależna od kierunku wiatru. Turbiny VAWT są niesamowicie wytrzymałe i wykorzystują podmuchy wiatru na swoja korzyść. Są one niestety znacznie droższe niż turbiny HAWT, ale wydajniejsze w rejonach charakteryzujących się ciągłą zmianą kierunku wiatru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.