Panele słoneczne
Energia odnawialna,  Fotowoltaika

Jak przygotować się do montażu paneli fotowoltaicznych?

Instalacja paneli fotowoltaicznych wcale nie jest szybka i prosta. W momencie, gdy zdecydujemy się na zakup paneli jesteśmy zmuszeni podjąć szereg ważnych decyzji. Musimy zmierzyć się wtedy z wyborem odpowiedniej firmy, wykonawców oraz rodzaju paneli. Dodatkowo jesteśmy zmuszeni do dostosowania się do warunków oraz czynników zewnętrznych, które również mogą mieć wpływ na ostateczny czas i cenę montażu instalacji fotowoltaicznej.

Niestety instalacja fotowoltaiczna nie może być zainstalowana w każdym miejscu. Duże znaczenie ma lokalizacja naszego domu lub innego miejsca, gdzie planujemy założyć panele fotowoltaiczne. Bardzo ważne jest, by miejsce instalacji fotowoltaicznej znajdowało się prosto na słońcu. Nie może ono znajdować się w cieniu lub być nim w jakikolwiek sposób przykryte. Oznacza to, że należy unikać lokalizacji, gdzie w pobliżu znajdują się wysokie budynki, kominy, wysokie drzewa itp. Najłatwiej jest umiejscowić panele na gruncie, gdyż mamy wtedy większe pole do wykorzystania oraz bierzemy pod uwagę mniej czynników. Ważne jest by wszystkie informacje na temat planowanej lokalizacji instalacji fotowoltaicznej przekazać ekspertowi, czyli firmie dostarczającej i montującej panele. To ona ostatecznie jest w stanie stwierdzić czy w danym miejscu można je postawić czy nie.

Podczas wyboru lokalizacji równie ważnym elementem jest przeanalizowanie zużycia energii w domu. Możemy zrobić to na podstawie rachunków za energię elektryczną. W ten sposób będziemy w stanie stwierdzić jak dużo energii musimy wyprodukować, czyli ile i jakich paneli potrzebujemy oraz gdzie powinny się one znajdować.

Najczęściej możemy się spotkać z panelami fotowoltaicznymi na dachu. Jest to, skutkiem tego, że każdy chce być samodzielnym we własnym domu oraz pragnie uniknąć dodatkowych kosztów. Decydując się na ten sposób umiejscowienia instalacji fotowoltaicznej musimy wziąć pod uwagę wymiary naszego dachu. Znając zapotrzebowanie energii naszego domu oraz wymiary dachu jesteśmy w stanie sami obliczyć (albo przynajmniej oszacować) ile paneli jest nam potrzebnych oraz jakie koszty się z nimi wiążą. Warto wziąć tu również pod uwagę, że w Polsce panele zainstalowane na powierzchni dachu muszą być skierowane w stronę południa mniej więcej pod kontem 15-45 stopni (optymalny 30-35 stopni), aby jak najlepiej przyjmować promienie słoneczne.

Na całkowitą cenę montażu instalacji fotowoltaicznej wpływa wiele czynników. Cena zależy m.in. od trudności montażu paneli, czyli naszego przygotowania. Główną rolę odgrywa tu wcześniej wspomniana lokalizacja, która decyduje o tym, gdzie będą one montowane, na jakim podłożu, jakie elementy konstrukcyjne trzeba zamontować, jak dużo paneli będzie potrzebnych oraz jak warunki zewnętrzne wpłyną na okres montażu. Im trudniejszy i dłuższy proces zamontowania instalacji tym wyższa cena, dlatego warto się dobrze przygotować i samodzielnie wyliczyć wstępne koszty tej inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.