Panele fotowoltaiczne
Energia odnawialna,  Fotowoltaika

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

W dzisiejszych czasach fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna. Nie tylko dostarcza nam ona własnej, ekologicznej energii, ale również zmniejsza nasze rachunki za prąd. Jednak, aby była ona opłacalna należy idealnie dobrać panele fotowoltaiczne do naszego gospodarstwa.

Na samym początku przede wszystkim trzeba zbadać jakie jest średnie zapotrzebowanie na energię w naszym domu. Można to obliczyć m.in. na podstawie naszych rachunków. Każdy rachunek za energię elektryczną nie tylko zawiera aktualne jej zużycie oraz koszt, ale również przedstawia dane dotyczące roku poprzedniego. Gdy już określimy nasze zapotrzebowanie na energię, musimy przewidzieć naszą sytuację w przyszłości (np. czy będziemy zużywać więcej prądu czy mniej oraz czy nasza rodzina się nie powiększy w przyszłości), a także określić w jakim celu będziemy wykorzystywać tą energię (np. do ogrzewania, klimatyzacji lub gotowania). Ostatnim krokiem przy wyborze paneli jest wybór firmy. Najlepiej przy wyborze dostawcy kierować się jego doświadczeniem, stażem na rynku, kompetencjami i innymi, ważnymi dla nas cechami.

Po wybraniu firmy nadejdzie czas wybrania odpowiednich paneli fotowoltaicznych. W tym celu warto zasięgnąć porady fachowca, jednak są rzeczy, na które sami możemy zwrócić uwagę. Podczas wyboru paneli bardzo ważne jest byśmy wybrali odpowiedni moduł oraz falownik. To właśnie w module powstaje prąd stały, który jest później kierowany do falownika i zmieniany na prąd przemienny. Aktualnie na rynku są popularne 2 rodzaje modułów:

Moduł polikrystaliczny – produkowany z wykrystalizowanego krzemu. Posiada charakterystyczną, niejednorodną powierzchnię, dzięki czemu na płycie możemy zobaczyć paski. W modułach polikrystalicznych ogniwa posiadają kwadratowy kształt, co ułatwia pokrycie ich powierzchni materiałem półprzewodnikowym. Dodatkowo panele polikrystaliczne posiadają charakterystyczną niebieską barwę.

Moduł monokrystaliczny – produkowany z monolitycznego kryształu krzemu, charakteryzującego się bardzo dużą czystością. Jest to moduł oparty na zaawansowanej technologii. Najczęściej występuje w barwie ciemnogranatowej bądź czarnej. Ze względu na użytą w nich technologię panele monokrystaliczne są bardziej wydajne niż panele polikrystaliczne. Dodatkowo cechuje ich bardzo długa żywotność, ale niestety też wysoka cena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.